Top of Page ↑

Polish Proficiency Test

Transparent Language has provided this Polish test as a way for Polish language learners to evaluate their Polish proficiency. We have based this test on the standard Polish vocabulary and Polish grammar that you would find in any Polish language learning material, so that this proficiency test can measure your command of the Polish language regardless of your Polish language learning background. So if you've been learning Polish, see how well you do!

Transparent Language offers this Polish language test for self-evaluation purposes only. You may find that your score on this Polish test is not consistent with other tests you have taken. Transparent Language is solely responsible for the test content.

To start this Polish test over, press the Reset button.

Part I: Grammar
Select the best answer.

1. Maria _____ zadowolona.2. Czy jeszcze tam pracujesz? - Nie, ___ .3.   Kto jest ____ , Maria czy Ewa?4. Zosia, proszę cię, _____ okno, bo jest duszno.5. Ona spędza cały czas _____ w ogrodzie.6. Skąd znasz _____?7. Janek i Ewa _____.8. -Gdzie idziesz? - ___ na zajęcia.9. Czekam na _____ .10. Kto to był ten mężczyzna, _____?11. Janka nie ma teraz w domu, ale za chwilę _____.12. Nie chcę kupić _____ .13. Niestety, _____ dziś nie ma.14. Jak ci _____ moje nowe okulary?15. Moi rodzice wracają jutro _______ .
Part II: Grammar
Select the one underlined word or phrase that is incorrect.

1. Kto jeszcze będziemy zapraszać na nasze przyjęcie?2. Artykuł ten nie wydawała mi się zbyt oryginalny.3. Autobusy jadą częściej, ale pociągiem jest znacznie wygodniej.4.  Nie zebraliśmy się tutaj po to, do omawiać pański program badawczy.5. Nie pamiętam, kto to jest ten człowiek stojąc tam w kącie.6. Zapłaciłem dziesięć dolary za ten wazon pięć lat temu.7. Moja siostra mieszka w Warszawa, gdzie pracowała jako nauczycielka.8. Krzysztof, czy możesz nas pomóc z tą walizką?9. Dziękuję za zaproszeniem, ale prawdę mówiąc, wolę z ostać w domu.10. Uważam, że nie ma sensu pracować więcej nad tym problemie.11. Co będziesz jadła, Zosia? Jest jeszcze trochę bigos, ale nie ma już chleba i sałaty.12. To nasz sąsiad, pan Kwiatkowski. On jest lekarz w szpitalu.13. Brat niedawno kończył politechnikę i już pracuje jako inżynier w Krakowie.14. Łapówki byli praktykowane praktycznie we wszystkich dziedzinach życia społecznego.15. Mąż chce, żebym przestała pracować i zajęła się więcej z domem.
Part III. Vocabulary
Select the best answer.

1. Artykuł ten nie był zbyt __________ .2.  Zacząłem szukać w szufladzie, ale_________ tam nie znalazłem.3. Człowiek nie powinien szukać szczęścia tylko w _____________ .4. W zasadzie, opieka medyczna w Polsce jest ___________.5. Politycy często ________ swoje myśli swoim rodakom.6. Przepraszam, że ________ powiedział doktor.7. Widzę, że jest pan ________. Czy to Pana pierwsza wizyta w Polsce?8.  Na moje ___________ nie odpowiedział od razu.9. Mieszkańcy tego miasta to są _______ kupcy i drobni fabrykanci.10. Nie ma czego się _________ , powiedział profesor.
Part IV. Reading Comprehension
Select the best answer.

Polacy, podobnie jak inni Europejczycy, najchętniej piją herbatę czarną, czyli sfermentowaną. Niestety, w naszym kraju trudno jest kupić naprawdę dobre gatunki. Herbatę sprowadzamy głównie z Indii, Chin, Cejlonu, a także z Argentyny. W Polsce różne gatunki są mieszane i paczkowane. Dopiero potem mieszankom tym nadaje się nazwy handlowe, na przykład Madras.

1. Artykuł ten napisany jest z punktu widzenia sytuacji2. Madras to jest
Chociaż Londyn przestał być stolicą brytyjskiego imperium, nadal uznawany jest przez turystów za miasto fascynujące. Może dlatego, że tu właśnie "mieszkał" detektyw wszechczasów - Sherlock Holmes? Niepowtarzalną atmosferę tworzą wspaniałe budowle - Parlament, Katedra Westminsterska i ponura wieża Tower, pulsujące życiem dzielnice handlowe, tysiące rozrywkowych lokali i słynne puby.

3. Tekst ten najprawdopodobniej jest wzięty z4. Co nie liczy się jako jedna z ciekawostek Londynu?
"QUO VADIS" jest najpopularniejszą poza Polską powieścią Henryka Sienkiewicza. Przyniosła autorowi Nagrodę Nobla. Głównym bohaterem utworu jest Petroniusz, rzymski dekadent, zwolennik filozofii epikurejskiej. Wątek romansowy to dzieje miłości Winicjusza (siostrzeniec Petroniusza) i cesarskiej zakładniczki, Ligii. Gdy rozpoczyna się akcja powieści, Ligia jest już chrześcijanką. Pod jej wpływem Winicjusz także przyjmuje chrzest. Tło historyczne powieści tworzą dworskie intrygi, wywołany przez Nerona pożar Rzymu, i prześladowanie chrześcijan. W finale Petroniusz popełnia samobójstwo. Giną też inni bohaterowie. Winicjusza i Ligię jednak autor zdecydował się ocalić.

5. Głównym tematem tego tekstu jest6. Według tekstu, w ciągu akcji powieści7. Jedyna postać, o której wiemy na pewno, że przyjęła chrzest w ciągu powieści to
Prawie w każdej instytucji można spotkać pracujące razem małżeństwa. Mówią, że taka sytuacja ma swoje dobre strony, ale też i sporo wad. Do wspólnej pracy bardziej przekonani są mężczyźni. Mogą mieć swoje żony cały czas "na oku" i zawsze na miejscu jest ktoś, kto poprawi przekrzywiony krawat. - Lubię być rozpieszczony, nawet w pracy- zwierza się zadowolony małżonek. -To miłe, gdy żona wpada do mojego pokoju z drugim śniadaniem. Koledzy mi zazdroszczą. Kobiety pracujące razem z mężami w dużych państwowych instytucjach boją się jednak bardzo, że do ich małżeństwa szybko może wkraść się nuda.

8. W tym artykule mowa jest9. Według artykułu, kto ma najwięcej zysku z opisanej sytuacji?10. Jednym z problemów wynikajcących z sytuacji opisanej w artykule jest
When you have answered all questions, press the Evaluate button to see your score on this Polish test.

To start this Polish test over, press the Reset button.

Start a 7-Day Free Trial Now!